Honors Convocation Recipients 2015
Academic Excellence Award For Fraternities
Farmhouse-Tyler Pigg
Academic Excellence Award for Sororities
Kappa Delta-
Mary Beth Wasden
Academic Honor Award in Health Education
Elizabeth M. Higgins
Academic Honor Award in Physical Education
Josh Popovich
Alpha Epsilon Delta Award
Jennifer Carlisle
Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize
Erin Nicole Lowe
Art and Design Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts
Saraya Williams
Bernard E Williams Award
Naomi Marie Perez
Best Graduate Research Scholar Award
Ceil Christina Martinec
Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award
Jeremy Duke
Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design
Kayla Pickart
Clements Award
Phillip Brennan
Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship
Guilherme Genesini Rampon
Delta Sigma Pi Scholarship Key
Arthur Alexander Chance
Dennis Lee Bowden Computer Science Award
Richard Clinton Seales
Emma Coburn Norris Peak Award
Andrew Oran Crockett
Faye Ellis Memorial Award
Naomi M. Perez
G Ray Mathus Memorial Award
Eleanor Self
Georgia Irene Gill Davis Award
Tori Nowell
James A. Whiteside, M. D. Eminent Scholar Award
Jarred Smith
James F O Neal Mathematics Education Award
Hope Browder
John M Long Achievement Award
Stephen Krietemeyer
Modern Language Award
Joey Carter
Nathan Alexander Memorial Phi Alpha Theta Scholastic Award
Hunter Roe
Nolan C Hatcher Outstanding International Award
Tram Nguyen
Outstanding Freshman Award
Ashli Morris
Outstanding HSTM Student Award
Anton Zimanek
Outstanding Music Graduate Award
Kaitlyn Connor Murphy-White
Outstanding Political Science Student of The Year
Amber Voss
Outstanding Political Science Student of the Year MPA
LaTrenda Cherrelle Belton
Outstanding Political Science Student of the Year MSIR
James N. Eastman III
Phi Kappa Phi Outstanding Junior
Ivy E. Watts
Phi Kappa Phi Outstanding Senior
Anna E. Hayes
Pi Mu Epsilon Excellence in Leadership Award
Samantha Kitchens
Ray S. Baggett, Ed. D., ATC Memorial Scholarship
Michael Dillon Barron
RH Ervin Award for Outstanding Student in Education
Korrie Lynn James
Robert T Joslin Award of Excellence in Photography
Brittany Nicole Jennings
Scholars Award
Kate M. Ichikawa
Sigma Tau Delta Award
Naomi Marie Perez
Sigma Theta Tau Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student
Marlee M Duffie
Sorrell Award
Kayla Pickart
Steven B. Padgett Journalism and Communication Award
Chelsea Anna Hester
The Dr. Charles A. Watson Research Award
Arlene DeCindio Roy
The Eulene Hawkins Social Work Award
Jana M. Stinson
The Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership
Zahra Qureshi
Virgil L Collins Mathematics Award
Hannah Nix
William R. Denison Choral Excellence Award
Jordan Ratliff
WP Lewis Award for Outstanding Student in Education
Korrie Lynn James