2003 Award Recipients
Honors Convocation Recipient 2003
Beta Beta Beta Scholarship and Service Award – Laura Alise Wood
Scholar’s Award – Geneva Michelle Braun
The Sigma Tau Delta Award – Quan Manh Ha
Bernard E. Williams Award – Erica Lynn Cruzat
Modern Language Award – Lauren Patterson
Phi Alpha Theta Scholastic Award – Julie E. Paul
The G. Ray Mathis Memorial Award – Amanda Brooke Ethridge
Colonial Dames of America Paper Award – Isaiah Picklesimer
Norma Taylor Mitchell American History Award – Crystal
Thornton Virgil L. Collins Mathematics Award – Mindy Porep
James F. O’Neal Mathematics Education Award – Amy Godwin
Emma Coburn Norris PEAK Award – Joseph Murfin
Alabama Society of CPA’s Accounting Achievement Award – Jonathan A. Gordon
Delta Sigma Pi Scholarship Key – Jonathan Gordon
Health Education Academic Honor Award – Jennifer White Physical
Education Academic Honor Award – Frances Joy Graham
Sports & Fitness Management Academic Honor Award – Robyn Streed
W. P. Lewis Award for Outstanding Student in Education – Jennifer Jo Skinner
R. H. Ervin Award for Outstanding Student in Education – Misty Belyeu
Psi Chi Award – Brenna L. Herndon
The Eulene Hawkins Social Work Award – Amy E. Kellogg
Outstanding Music Graduate Award – Carolyn M. Boone
John M. Long Achievement Award – Jennifer Walker Bruce
Speech and Theatre Scholastic Award – Joyful Leigh Johns
Sigma Theta Tau Award – Kelly Johnston
Georgia Irene Gill Davis Award – Lindsey Phillips Salter
Art and Design Award for Scholarship and Artistic Achievement – Morgan Beth Thompson
Center for Design, Technology, and Technology and Industry Award of Excellence – Karl E. Bryant
Panhellenic Council Award – Chi Omega
Interfraternity Council Award – FarmHouse
Clements Award – Ryan Campbell
Sorrell Award – Natalie Simmons
Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Award – Hunter B. Smart
Outstanding Freshman Award – Phillip Henderson
General Education Competency Examination Outstanding Essay Award – Jacob T. E. Stutzman
Nolan C. Hatcher Outstanding International Student Award – Lena Koch
Outstanding Political Science Student of the Year – Mary Ann Henderson
Faye Ellis Memorial Award – James Serley
Phi Kappa Phi Outstanding Junior Award – Sabrina Nicole Piland
Phi Kappa Phi Outstanding Senior Award – Paul Adams
Algernon Sydney Sullivan Award – To be announced
Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching – To be announced