2005 Award Recipients
Honors Convocation Recipients 2005
Alpha Epsilon Delta Award – Heath Lee Hogge
Beta Beta Beta Scholarship and Service Award – Belinda Bargmann
Scholar’s Award – Thomas Windham
The Sigma Tau Delta Award – John M. Jackson
Bernard E. Williams Awards – John M. Jackson
Modern Language Award – Candace Anne Thomason
Phi Alpha Theta Scholastic Award – Lauren Marie Doughty
The G. Ray Mathis Memorial Award – Michele L. Lechner
Colonial Dames of America History Award – Catherine Rodgers
Norma Taylor Mitchell American History Award – Catherine Rodgers
Earl J. Smith Western Civilization Award – Brett Remkus
Virgil L. Collins Mathematics Award – Apelete Julian Allagan
James F. O’Neal Mathematics Education Award – Josh Bailey
Dennis Lee Bowden Computer Science Award – Eric L. Cleckler
Emma Coburn Norris PEAK Award – Mary Denise Gibson
Academic Honor Award in Comprehensive Health and Physical Education – Lindsey Waldrop
Academic Honor Award in Sport and Fitness Management – Amy Joy Brisbin
American Sports Medicine Institute – Shayne Gregory Laudicina
W. P. Lewis Award for Outstanding Student in Education – Lori Nicole Lee
R. H. Ervin Award for Outstanding Student in Education – Heather Lunsford
Psi Chi Award – John Hayes
The Eulene Hawkins Social Work Award – Heather N. May
Outstanding Music Graduate Award – M. Bryan Reeves
John M. Long Achievement Award – Haley Canterbury
Speech and Theatre Scholastic Award – Toni Deveridge
Sigma Theta Tau, Iota Theta Tau Chapter Outstanding Student Award – Joanna McLaney
Georgia Irene Gill Davis Award – Benjamin Blake Tomlin
Art and Design Award for Scholarship and Artistic Achievement – Alexandra Senecal Miller
Center for Design, Technology and Industry Award of Excellence – Scott Calvert
Panhellenic Council Award – Chi Omega
Interfraternity Council Award – Alpha Tau Omega
Clements Award – Brennan Jack
Sorrell Award – Belinda Bargmann
Outstanding Freshman Award – Mary Elizabeth King
Nolan C. Hatcher Outstanding International Student Award – Brennan Jack
Outstanding Political Science Student of the Year – Sheri E. Brooks
Outstanding Graduate Political Science Student of the Year – Andy Akin
Faye Ellis Memorial Award – Wendy Grey Huckabee
Phi Kappa Phi Outstanding Junior Award – Phillip Kurt Henderson
Phi Kappa Phi Outstanding Senior Award – Hannah Gail Moore
Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching – To be announced
Algernon Sydney Sullivan Awards – To be announced