2006 Award Recipients
Honors Convocation Recipients 2006
Alpha Epsilon Delta Award – Benjamin Nahass
Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award – Yoon Cho Scholar’s Award – In Ki Cho
The Sigma Tau Delta Award – Kristen Ryan Duffy
Bernard E. Williams Award – Tiffiny Del-rae Woo
Modern Language Award – Lenorah Elizabeth McKee
Phi Alpha Theta Scholastic Award – Avington Hart
The G. Ray Mathis Memorial Award – Kyle Harvey
Colonial Dames of America Paper Award – Daniel Hubbard
Trapp History Education Award – Crystal Thornton
Virgil L. Collins Mathematics Award – Asuka Yuyama Norris
James F. O’Neal Outstanding Mathematics Education Award ‐ Dia Benay Baugh
Dennis Lee Bowden Computer Science Award -‐ Huan Huang
Emma Coburn Norris PEAK Award – Joseph P. Matthews
Academic Honor Award in Comprehensive Health and Physical Education – Emily Insinga
Academic Honor Award in Sport and Fitness Management – Terrance Tywain Pope
Ray S. Baggett, Ed. D., ATC Memorial Scholarship – Timothy Cody Bush
W. P. Lewis Award for Outstanding Student in Education – Katie Smith
R. H. Ervin Award for Outstanding Student in Education – Brittany D. Johnson
Psi Chi Award – Karen D. Willis
The Eulene Hawkins Social Work Award – Amelia Kate Gaines
Outstanding Music Graduate Award – Joseph R. Murfin
John M. Long Achievement Award – Amy Ray
Speech and Theatre Scholastic Award ‐ Erin L. Turner
Sigma Theta Tau, Iota Theta Tau Chapter Outstanding Student Award – Christina Szabo
Georgia Irene Gill Davis Award – Christina Szabo
Art and Design Award for Scholarship and Artistic Achievement – Lisa Dawn Michael
Center for Design, Technology and Industry Award of Excellence – Kenny Strahm
Department of Art and Design Outstanding Student of Photographical Studies – Jessica Richard
Academic Excellence Award for Sororities – Chi Omega Sorority
Academic Excellence Award for Fraternities – FarmHouse Fraternity
Clements Award – Blake Broadhurst
Sorrell Award – Megan Smart
Outstanding Freshman Award – Aderonke A. Olaleye
Nolan C. Hatcher Outstanding International Student Award – Asuka Yuyama Norris
Outstanding Political Science Student of the Year – Randall D. Reed
Outstanding Political Science Student of the Year – Andy Akin
Faye Ellis Memorial Award – Toni Deveridge
Phi Kappa Phi Outstanding Junior Award – Elizabeth Rebekah Weeks
Phi Kappa Phi Outstanding Senior Award – Danielle Marie Butts
Delta Mu Delta Award for Excellence in Leadership & Scholarship – Brandon Richards
Delta Sigma Pi Scholarship Key – Sandi Lee Smith
Ingalls Award for Excellence in Classroom Teaching – To be announced
Algernon Sydney Sullivan Awards – To be announced