Honors Convocation Recipients 2014
Academic Honor Award in Physical Education
Abby Barnett
Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize
Alexandra Hawkins
Academic Excellence Award for Fraternities
FarmHouse
G. Ray Mathus Memorial Award
Austin Hunter Roe
Sigma Theta Tau Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student
Bailey Brown
Best Graduate Research Scholar Award
Bijay Babu Niraula
Academic Honor Award in Health Education
Bo Chapman
Emma Coburn Norris Peak Award
Carlie Spencer
James A. Whiteside, M. D. Eminent Scholar Award
Carolyn T. Howard
Art and Design Award of Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts
Chelsey S. Williams
Academic Excellence Award for Sororities
Chi Omega- Abby Barnett
James F O Neal Mathematics Education Award
Johnnie Seanor
Outstanding Political Science Student of the Year MSIR
Colin J. McElroy
Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship
Ellen Barker
Pi Mu Epsilon Excellence in Leadership Award
Gilbert Rogers
The Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership
Gracie A Spear
Sorrell Award
Haley Davies
Nathan Alexander Memorial Phi Alpha Theta Scholastic Award
Haley Hart
Modern Language Award
Hannah Leigh Stone
Faye Ellis Memorial Award
Hope Garner
Nolan C Hatcher Outstanding International Award
Huanxiao Jiang
Ray S. Baggett, Ed. D., ATC Memorial Scholarship
Jacquelyn A. Smith
Bernard E Williams Award
Jeb Sharp
Outstanding Music Graduate Award
Christopher Helms
Outstanding Freshman Award
Jordan Adams
Colonial Dames of America Paper Award
Joshua Tate Luker
Outstanding HSTM Student Award
Kelley Anne Curran
John M Long Achievement Award
Kylie L. McGlincy
Dennis Lee Bowden Computer Science Award
Landan Kyle Peters
Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award
Lauren Ashley Poole
Scholars Award
Mai Hoang Tran
Center for Design, Technology and Industry Award for Excellence in Design
Mairead Shaffield
Alpha Epsilon Delta Award
Megan Gibson
Delta Sigma Pi Scholarship Key
Melissa Williams
WP Lewis Award
Morgan DuBose
Outstanding Political Science Student of The Year
Lauren Coughlin
Phi Kappa Phi Outstanding Junior
Naomi Perez
Robert T Joslin Award of Excellence in Photography
Rachel L. Goodson
Sigma Tau Delta Award
Samantha Loff
RH Ervin Award
Sara Richburg
Georgia Irene Gill Davis Award
Shelby Broadway
Virgil L Collins Mathematics Award
Somer Gustason
The Eulene Hawkins Social Work Award
Tate Hanne Stokley
Clements Award
Tyler Vaughn
William R. Denison Choral Excellence Award
Wendy (Yoon G.) Cho
Outstanding Political Science Student of the Year MPA
Xianruo Xie
Phi Kappa Phi Outstanding Senior
Zahra Qureshi