Honors Convocation Recipients 2012
Academic Excellence Award for Fraternities
Alpha Tau Omega
Academic Excellence Award for Sororities
Chi Omega-Melissa Murphy
Alpha Epsilon Delta Award
Krista Parker
Alpha Epsilon Rho Award
Melanie Newman
Alpha Phi Sigma Distinguished Honors Graduate Prize
Candace Crook
Award for Outstanding Scholarship and Achievement in Fine Arts
Shannon Elaine Thomas
Bernard E Williams Award
Courtney Bruley
Best Graduate Research Scholar Award
Jeremy S. Browning
Beta Beta Beta Leadership and Scholarship Award
Jordan Reeves
Center for Design, Technology and Industry Award of Excellence in Design
Tyler Percy
Clements Award
Kyle Lucas
Colonial Dames of America Paper Award
Timothy Wayne Winters
Delta Mu Delta For Excellence in Leadership and Scholarship
Jarrod C. Johnson
Delta Sigma Pi Scholarship Key
Nicholas Chase Thurman
Dennis Lee Bowden Computer Science Award
Jason Campbell
Department of Art and Design Outstanding Student of Photographical Studies
Edward Fieder
Emma Coburn Norris Peak Award
Benjamin Taylor Foxx
Faye Ellis Memorial Award
Abby Luker
G Ray Mathus Memorial Award
Daniel Throckmorton
Georgia Irene Gill Davis Award
Avian Foster
Health Education Award
Melanie Reese Mularz
James A Whiteside Award
Hannah Jones
James F O Neal Mathematics Education Award
Valerie R. Bournen
John M. Long Award
Tyler Acari
Modern Language Award
Kelsey Rogers
Nolan C. Hatcher Outstanding International Student Award
Zhongwen Qie
Outstanding Freshman Award
Zahra Qureshi
Outstanding Graduate Political Science Student of The Year - MPA
Holli Keaton
Outstanding Graduate Political Science Student of the Year - MSIR
Francisco Javier Resto
Outstanding Music Graduate Award
Laura Waters
Outstanding Graduate Political Science Student of The Year
Rachel Pearson Wagner
Phi Alpha Theta Award
D. Seth Wilson
Phi Kappa Phi Outstanding Junior Award
Kristopher Jordan McBride
Phi Kappa Phi Outstanding Senior Award
Alicia Noelle Clampett
Phi Mu Epsilon Award
Mary Bartlett Cochran Hammack
Physical Education Award
Rebecca Lynn Bowden
Ray Baggett Education
Jeffrey Wheeler
RH Ervin Award
Jennifer Nicole Johnson
Scholars Award
Lauren Michelle Ryan
Sigma Tau Delta Award
Kristen Courtney Bruley
Sigma Theta Tau Iota Theta Chapter Outstanding Nursing Student
Kasey Duffie
Sorrell Award
Haley Lawrence
Sport and Fitness Management Award
Meridith Gail Anile
The Eulene Hawkins Social Work Award
Brittney Kilheffer
The Psi Chi Award for Outstanding Service and Leadership
Chelsea Ann Dempsey
Virgil L Collins Mathematics Award
Christian C. Randolph
W.P. Lewis Award
Ria Margaret Miller